اولین دوره مسابقات ملی لاته آرت ایران

اولین دوره مسابقات ملی باریستا ایران با هدف ایجاد شور و نشاط،امید و انگیزه و ایجاد فضای رقابتی سالم در بین مخاطبین این رشته در بهمن ماه سال گذشته برگزار شد.
این رویداد به همت و تلاش انجمن باریستا ایران به عنوان مجری و نماینده فعال انجمن تخصصی رویداد های قهوه (WCE ) در دو مرحله ی مقدماتی و نهایی در شهر های تهران وکیش برگزار شد.

اهداف برگزاری این رویداد را میتوان به طور کلی به بخش های زیر تقسیم نمود:

۱.تعریف جایگاه و ارزش رشته باریستا (قهوه چی)
۲.معرفی نوشیدنی پر خاصیت قهوه به تمام اقشار جامعه
۳.فرهنگ سازی در حوزه معرفی قهوه و تعریف جایگاه قهوه تخصصی به صنعت رو به گسترش جهانگردی
۴.ایجاد بستری مناسب برای سرمایه گذاری در این حوزه
۵.ارتقاء سطح کمی و کیفی در تمام ابعاد این رشته و حتی رشته های مرتبط
۶.معرفی فرهنگ غنی ایران عزیز در سطح بین المللی

همچنین در طی برگزاری این رویداد انجمن باریستای ایران مفتخر به میزبانی قهرمانان و چهره های سرشناس بین المللی از جمله:

*سرکار خانم لیلا قمبری، قهرمان مسابقات ملی باریستای آمریکا و عضو تیم اجرایی انجمن تخصصی قهوه آمریکا
*جناب آقای دنیلو لودی ، از آرژانتین به عنوان نماینده و سر داور جهانی و از چهره های نام آشنای صنعت قهوه در دنیا
*جناب آقای علی قمبری جزو موسسان و اعضای اصلی انجمن تخصصی باریستای ایران همچنین یکی از موفق ترین چهره های ایرانی-آمریکایی صنعت قهوه در ایالت متحده و بنیان گزار و موسس قهوه خانه های خیابان گیلاس در سیاتل آمریکا.
*سرکار خانم آسلی یامین ،نفر سوم مسابقات برویینگ جهان و از چهره های سرشناس صنعت قهوه در ترکیه
*جناب آقای آرش طباطبایی از چهره های فعال حوزه قهوه در کشور آلمان

و همچنین جمع کثیری از علاقمندان و دوست داران قهوه از اقسا نقاط ایران که به هرچه باشکوه تر برگزار شدن این رویداد کمک شایان توجهی نمودند.
در طی دو هفته برگزاری مسابقات از میان ۳۵ شرکت کننده از سرتاسر ایران آقای مهران محمدنژاد از بندر عباس به عنوان قهرمان مسابقات انتخاب و راهی مسابقات جهانی این رشته در سیاتل آمریکا گشت.

اگر چه مراحل اخذ ویزا برای وی با مشکلات زیادی رو به رو شد اما با همت و تلاش ایشان و حمایت انجمن باریستای ایران این مهم فراهم آمد تا مهران محمدنژاد بتواند به عنوان نماینده جامعه باریستای و صنعت قهوه ایران در مسابقات جهانی در کنار رقیبان خود از ۵۰ کشور جهان به رقابت بپردازد.
شایان ذکر است مهران محمدنژاد به عنوان نماینده باریستاهای ایران در مسابقات جهانی موفق به کسب مقام قابل توجهی گشت و قبل از کشور هایی همچون ترکیه و آلمان توانست بر سکوی چهلم مسابقات بایستد.
به عنوان اولین تجربه شرکت در مسابقات جهانی این مقام بسیار ارزشمند بود به طوری که به زعم کارشناسان این امر مهمترین اتفاق این رویداد جهانی در سال ۲۰۱۵ لقب گرفت.
در همین راستا انجمن باریستا ایران قصد دارد تا اینبار هم با همت و تلاش اعضاء هییت مدیره و تمامی اعضای فعال و پرتلاش خود هدف دیگری را میسر سازد و در بهمن ماه امسال برای اولین بار در ایران میزیان و مجری مسابقات ملی لاته آرت اعزامی به مسابقات جهانی چین( شانگهای )باشد.
انجام این امر بدون حمایت همه جانبه مادی و معنوی فعالان صنعت قهوه و ماشین آلات تخصصی و با همت و تلاش تمامی اهالی صنعت قهوه ایران اعم از باریستاها،علاقمندان و فعالان در حوزه های مرتبط میسر نخواهد بود.

برخی از فعالیت های انجمن تخصصی باریستا ایران در سال ۹۴:

*برگزاری اولین دوره باریستا کمپ ایران در هتل سرای عامریها کاشان با هدف فرهنگ سازی- آموزس و ارتقاء سطح علمی و کیفی باریستاهای کشور.

*برگزاری جشن خانه قهوه ایران به مناسبت روز جهانی قهوه همراه با پذیرایی بیش از ۸۰۰ نفر در عمارت زیبای مسعودیه تهران و معرفی چهره های فعال سال در حوزه های صنعت قهوه در ایران، شرح برنامه های سال جاری و ارایه گزارشی از برنامه های آتی انجمن باریستای ایران.

*حضور در نمایشگاه چای و قهوه بوستان گفتگو با همکاری اعضای پرتلاش انجمن باریستای ایران.

*حضور فعال و موثر در برگزاری تمامی بازارچه های خیریه محک در سال ۹۴.

* برگزاری دومین باریستا کمپ با محوریت آموزش در در کشور ایتالیا با حضور نفرات برگزیده باریستا کمپ کاشان.

*برگزاری مسابقات ملی لاته آرت در بهمن ماه ۹۴.

درباره رویداهای ملی انجمن تخصصی باریستا ایران :

اولین دوره مسابقات ملی لاته آرت ایران بر روی موضوع هنر شیر و قهوه (Latte Art ) تمرکز دارد این مسابقه در ۲ مرحله انجام خواهد شد که شامل دور اول و مرحله نهایی است که بین ۱۲ نفر از راه یافتگان به این مرحله برگزار خواهد شد این مسابقه تابع قوانین مسابقات جهانی لاته ارت می باشد که قوانین مسابقات را می توانید در قسمت قوانین مشاهده فرمایید .
هزینه ثبت نام در مسابقه برای هر باریستا مبلغ ۱۵۰.۰۰۰ تومان می باشد . که نحوه پرداخت آن همزمان با ثبت نام نهایی اعلام خواهد شد .
قابل ذکر است جایزه نفر اول سفر به شانگهای چین برای حضور در مسابقات جهانی لاته آرت ۲۰۱۶ می باشد .